Kurs lektorski i uroczysta promocja w katedrze poznańskiej.

Kurs lektorski1

W dniach od 8 do 13 sierpnia 2016 roku pojechałem na kurs lektorski w Konarzewie. Uczestniczyło w nim 29 kandydatów na lektora.

W tym samym czasie odbywały się rekolekcje dla animatorów. Opiekunami byli: ks. Krystian Sammler, diakon Michał Husiar, diakon Piotr Hoffmann i klerycy: Wojciech Nowak, Dawid Wojdowski, Krzysztof Dopierała. Odbywały się tam lekcje fonetyki i nie tylko. W jednym dniu byliśmy nad jeziorem. Dzień rozpoczynała modlitwa, następnie śniadanie, lekcje, obiad, chwila wolnego, lekcje, kolacja. Uroczysta msza święta była raz dziennie rano lub wieczorem. W czasie rekolekcji odbywał się również turniej piłki nożnej. Wszyscy lektorzy byli podzieleni na 3 grupy. Każda z grup miała swojego opiekuna. Moja grupa miała kleryka Dawida. Rekolekcje kończył sprawdzian, który wszyscy zaliczyli. W sobotę 29 października 2016 roku o godz. 11:00 w bazylice archikatedralnej w Poznaniu  ks. biskup Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. ustanowił 59 lektorów powołanych do czytania lekcji z Pisma św. podczas liturgii słowa, 2 psałterzystów specjalnie przygotowanych do wykonywania psalmu responsoryjnego śpiewanego między czytaniami , 43 ceremoniarzy odpowiedzialnych za przygotowanie i poprawne przebieg całej liturgii i 12 animatorów służby  liturgicznej. Instrukcja przed liturgią odbyła się o 9.30 w katedrze. Podczas Mszy Św., przed homilią na początku lektorzy, potem ceremoniarze, psałterzyści, animatorzy wychodziliśmy kolejno na środek i bp. Grzegorz Balcerek, pobłogosławił nowych lektorów Archidiecezji Poznańskiej. „To nie jakieś hobby, forma spędzania wolnego czasu, to wasze powołanie w Kościele, służba wspólnocie wierzących w Chrystusa” podkreślił biskup Balcerek, życząc ministranckiej młodzieży, by nigdy nie zabrakło jej zapału i gorliwości w tej posłudze i aby w trosce o codzienną liturgię w parafii nie poddawali się pokusie przeciętności i powierzchowności. Na kursie byłem dzięki ks. kanonikowi Franciszkowi Drostowi, ponieważ to on zaszczepił we mnie chęć czytania słowa Bożego.

Mikołaj N.

Kurs lektorski