Niedziela 2 kwietnia 2017

lazarz

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej (piątek po Mszy św.) i gorzkich żali (niedziela godz. 1500). Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Warto pamiętać, że przez jego wstawiennictwo możemy prosić Pana Boga o potrzebne dla nas łaski.

We wtorek nowenna do św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Spowiedź św. wielkopostna będzie w naszej parafii w czwartek w godzinach 9-10, 15-16, 19-19.30. W parafiach sąsiednich – poniedziałek w Modrzu; wtorek w Słupi i Sapowicach; piątek w Tomicach i Skrzynkach;  sobota w Stęszewie.

Przyszła niedziela, 9 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Palmy będzie można nabyć przed Mszą św. u Pań z PZCaritas.

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną – rozstrzygnięcie w Niedzielę Palmową po Mszy św. o godz. 1100. Trzy kategorie wiekowe; do kl. 3, kl. 4-6 i gimnazjum i starsi.

W okresie Wielkiego Postu tradycyjnie składamy ofiary na daninę diecezjalną, Dotychczas ofiary na ten cel złożyło 111 rodzin.

Kwiaty do Grobu Pańskiego. Tak jak w roku ubiegłym ofiary na ten cel składamy u p. Wandy Szerment lub p. Barbary Adamskiej.