Niedziela 7 stycznia 2018

chrzest

NIEDZIELA – CHRZEST PAŃSKI

Dzisiejsze święto uobecnia wydarzenia zbawcze, które dokonały się nad Jordanem a jednocześnie przypomina nam nasz chrzest, czyli to wydarzenie, które rozpoczęło dzieło zbawienia w naszym życiu.

W tym dniu warto przypomnieć kilka informacji dotyczących sprawowania sakramentu chrztu. Właściwym miejscem do sprawowania tego sakramentu jest parafia faktycznego zamieszkania rodziców (o przynależności do parafii nie decyduje zameldowanie lecz faktyczne zamieszkanie). W innym przypadku potrzebna jest zgoda właściwego proboszcza. Chrzest zgłasza przynajmniej jedno z rodziców. Zgłaszający dostarcza wtedy: akt urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych (z ich parafii zamieszkania). Chrzestnym może być osoba, która przyjęła sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie, pokuta i Eucharystia), która praktykuje swoja wiarę (jest znana w parafii, uczęszcza na Eucharystię, przyjmuję kolędę), a osoba, która założyła rodzinę, żyje w sakramentalnym związku małżeńskim ( nie może być chrzestnym osoba żyjąca w związku tyko cywilnym albo w tzw. nieformalnym. W przypadku gdy trudno jest znaleźć odpowiednich chrzestnych, to może być  tylko ojciec chrzestny lub tylko matka chrzestna. Nie może natomiast być dwóch ojców chrzestnych  lub dwóch matek chrzestnych. Zgłoszenia chrztu dokonujemy w biurze parafialnym.

W przyszłą niedzielę o godz. 1500 w kościele – jasełka wystawiane przez dzieci kl. 3.

W przyszłą niedzielę kończy się okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczyna się okres zwykły.

Dziękując za życzliwe przyjęcie na kolędzie w minionym tygodniu, na najbliższe dni planuję wizytę duszpasterską w następujący sposób:

poniedziałek 8 stycznia - Parkowa nr 8 i 9.

wtorek 9 stycznia – Parkowa 10 i 11

czwartek 11 stycznia – Kościuszki 27-13