Archidiecezja Poznańska

Kurs lektorski i uroczysta promocja w katedrze poznańskiej.

Kurs lektorski1

W dniach od 8 do 13 sierpnia 2016 roku pojechałem na kurs lektorski w Konarzewie. Uczestniczyło w nim 29 kandydatów na lektora.

W tym samym czasie odbywały się rekolekcje dla animatorów. Opiekunami byli: ks. Krystian Sammler, diakon Michał Husiar, diakon Piotr Hoffmann i klerycy: Wojciech Nowak, Dawid Wojdowski, Krzysztof Dopierała. Odbywały się tam lekcje fonetyki i nie tylko. W jednym dniu byliśmy nad jeziorem. Dzień rozpoczynała modlitwa, następnie śniadanie, lekcje, obiad, chwila wolnego, lekcje, kolacja. Uroczysta msza święta była raz dziennie rano lub wieczorem. W czasie rekolekcji odbywał się również turniej piłki nożnej. Wszyscy lektorzy byli podzieleni na 3 grupy. Każda z grup miała swojego opiekuna. Moja grupa miała kleryka Dawida. Rekolekcje kończył sprawdzian, który wszyscy zaliczyli. W sobotę 29 października 2016 roku o godz. 11:00 w bazylice archikatedralnej w Poznaniu  ks. biskup Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. ustanowił 59 lektorów powołanych do czytania lekcji z Pisma św. podczas liturgii słowa, 2 psałterzystów specjalnie przygotowanych do wykonywania psalmu responsoryjnego śpiewanego między czytaniami , 43 ceremoniarzy odpowiedzialnych za przygotowanie i poprawne przebieg całej liturgii i 12 animatorów służby  liturgicznej. Instrukcja przed liturgią odbyła się o 9.30 w katedrze. Podczas Mszy Św., przed homilią na początku lektorzy, potem ceremoniarze, psałterzyści, animatorzy wychodziliśmy kolejno na środek i bp. Grzegorz Balcerek, pobłogosławił nowych lektorów Archidiecezji Poznańskiej. „To nie jakieś hobby, forma spędzania wolnego czasu, to wasze powołanie w Kościele, służba wspólnocie wierzących w Chrystusa” podkreślił biskup Balcerek, życząc ministranckiej młodzieży, by nigdy nie zabrakło jej zapału i gorliwości w tej posłudze i aby w trosce o codzienną liturgię w parafii nie poddawali się pokusie przeciętności i powierzchowności. Na kursie byłem dzięki ks. kanonikowi Franciszkowi Drostowi, ponieważ to on zaszczepił we mnie chęć czytania słowa Bożego.

Mikołaj N.

Kurs lektorski

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747