Archidiecezja Poznańska

Aktualności

Piękna nasza Polska cała... Słów kilka o pielgrzymce na Mazowsze

 Q1A8959

Dzień 1.

Po Mszy św. o godz. 5.30 wyruszamy na szlak naszej pielgrzymko-wycieczki.

Po 4 godzinach jazdy dotarliśmy do Włocławka.

Pierwszy punkt naszego zwiedzania to Fabryka Fajansu, z której Włocławek słynie. Pracownicy zapoznali nas z produkcją fajansowych wyrobów, użytkowych i zdobniczych od surowca do produktu końcowego. Po zwiedzaniu była także możliwość nabycia wyrobów w miejscowym sklepie. Jako pamiątkę wszyscy uczestnicy dostali w prezencie fajansową żabę.

 

Następny etap to Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki zlokalizowane przy tamie na Wiśle, gdzie bł. ks. Jerzy poniósł męczeńską śmierć.

W muzeum obejrzeliśmy film o życiu bł. ks. Jerzego od najwcześniejszych dziecięcych lat, poprzez studia, pobyt w wojsku po jego duszpasterską działalność w czasach Solidarności, zakończoną tragiczną śmiercią.

W Sanktuarium po modlitwie uczciliśmy relikwie bł. ks. Jerzego.

Dalsza podróż prowadzi do Płocka – miasta na Mazowszu, znanego z historii od XI wieku.

Wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po starym mieście. W kaplicy Miłosierdzia Bożego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia uczestniczyliśmy w nabożeństwie i modlitwie koronki do Miłosierdzia Bożego. Następnie zwiedzaliśmy klasztor, do którego siostra Faustyna przyjechała w roku 1930. Pracowała w sklepie z pieczywem, w kuchni i piekarni. Tam, 22 lutego 1931 r. doznała pierwszych objawień Pana Jezusa dotyczących obrazu i znaczenia modlitwy koronki do Miłosierdzia Bożego.

W katedrze płockiej zwiedziliśmy kaplicę królewską, w której spoczywają szczątki królów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także członków ich rodzin i dostojników kościelnych.

Po spacerze udaliśmy się w drogę do Otwocka, gdzie była nasza baza noclegowa w Domu Rekolekcyjnym SAC Księży Pallotynów.

Dzień 2.

Po porannej Mszy św. i śniadaniu wyruszyliśmy do Warszawy.

Pierwszy punkt naszego zwiedzania to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Komunizmu na Mokotowie.

To słynne więzienie zbudowane przez Rosjan dla opornych wobec ówczesnej władzy Polaków, służyło także w czasie okupacji Niemcom, a po wojnie władzom komunistycznym. Przebywali w nim i ginęli więźniowie polityczni, kobiety i mężczyźni, a także pospolici przestępcy kryminalni.

W tym więzieniu wielu Polaków zostało zamordowanych, a potem pochowanych w bezimiennych grobach, bez wiedzy i udziału rodzin i bliskich.

W więzieniu odwiedziliśmy celę, w której w roku 1953 został zamordowany generał August Emil Fieldorf ps. Nil.

W Areszcie Śledczym na Mokotowie więziony był arcybiskup Antoni Baraniak, po aresztowaniu w nocy 26 września 1953 roku. Przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu, m.in. był przesłuchiwany 145 razy, niekiedy po kilkanaście godzin, aby uzyskać zeznania obciążające prymasa Wyszyńskiego. Zwolniony został 30 października 1956 r.

Pod ścianą śmierci, gdzie wykonywano wyroki odmówiliśmy modlitwę za wszystkich pomordowanych. Muzeum jest w trakcie organizowania, a zakończenie przewidziane jest na rok 2023.

Następny etap zwiedzania to Park Łazienkowski. Tam, wśród zieleni, drzew, kwiatów, stawów i rzeczek odpoczęliśmy. Była także ‘wizyta’ pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Po spacerze w parku udaliśmy się na Starówkę, gdzie najpierw poszliśmy do Katedry św. Jana Chrzciciela, a następnie do kościoła Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy.

Po zwiedzaniu był czas wolny na spacer po starym mieście.

Wieczorem spędziliśmy czas na wspólnej zabawie i śpiewach.

Dzień 3.

Ten dzień poświęcony był zwiedzaniu miejsc związanych z Bitwą Warszawska, zwaną Cudem nad Wisłą.

W Ossowie – miejscowości gdzie rozstrzygnęły się losy Polski i Europy przed zalewem rosyjskich komunistów zwiedziliśmy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na początek obejrzeliśmy film, który pokazał walki na terenie Ossowa. Wśród uczestników wybija się postać księdza Ignacego Skorupki, młodego kapłana, który swym zapałem i wolą zachęcał do walki młodych, niedoświadczonych chłopców stojących naprzeciwko wyćwiczonych i uzbrojonych żołnierzy rosyjskich.

Ksiądz Ignacy Skorupko zginął 14 sierpnia 1920 r. a pochowany został w Warszawie na Powązkach.

Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie zostali pochowani uczestnicy Bitwy, znani, a także ci, których tożsamości nie ustalono oraz miejsce, gdzie poległ, prawdopodobnie od przypadkowej kuli bohaterski kapłan.

W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Sulejówek, gdzie w wilii Milusin rezydował marszałek Józef Piłsudski wraz z rodziną.

Po obiedzie zwiedzaliśmy razem z panem przewodnikiem Otwock. Jest to miasto, które w początkach wieku 20-ego było miejscem wypoczynku, a także leczenia dla chorych m.in. na gruźlicę. Zabudowa miała charakterystyczny styl tzw. świdermajer. Były to budynki drewniane, z wieżyczką, ozdobami drewnianymi. Do dzisiejszych czasów niewiele ich przetrwało. Zwiedziliśmy najstarszy kościół pw. św. Wincentego a Paulo z obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej, patronki Otwocka.  Przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii otwockich lekarzy, mieszkańców i pokazał budynki związane z dziejami miasta.

Kolacja tego wieczoru była przy grillu.

Dzień 4.

Po śniadaniu wyjechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie w kaplicy świętego Maksymiliana wysłuchaliśmy krótkiej konferencji nt. Jego życia, działalności i męczeńskiej śmierci, po której ksiądz Tomasz odprawił Mszę św.

Następnie udaliśmy się do kaplicy Wieczystej Adoracji Matki Bożej Pokoju, gdzie każdy mógł się oddać cichej modlitwie i skupieniu.

Dalszy etap podróży to Szymanów, do Sanktuarium Najświętszej Panny Jazłowieckiej, gdzie rezydują Siostry Niepokalanki. Zgromadzenie powstało w Rzymie założone przez m. Józefę Karską i m. Marcelinę Darowską.

Do Polski, do Jazłowca na Podolu zostało przeniesione w 1863 r.

Najważniejszy w Zgromadzeniu jest posąg Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej, wyrzeźbiony przez Oskara Sosnowskiego po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Posąg ten znajdował się najpierw w klasztorze w Jazłowcu.

Po wojnie, siostry musiały opuścić Jazłowiec i przetransportowały figurę do domu generalnego w Szymanowie. Sanktuarium w Szymanowie zbudowano w latach 1999- 2002 z ofiar 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, darów dawnych wychowanek, pielgrzymów i przyjaciół Zgromadzenia. Siostry prowadzą także liceum dla dziewcząt.

Następny etap naszej wędrówki to Uniejów. Tam, po obiedzie każdy mógł skorzystać z kąpieli w słynnych termach uniejowskich.

Odświeżeni, po kąpieli wyruszyliśmy do Strykowa, do naszych domów i rodzin.

Czas podróży autokarem był wypełniony modlitwą i śpiewem pieśni religijnych, patriotycznych i popularnych.

Bóg zapłać!

Relacja: Danuta Papińska

Zdjęcia: Hanna i Przemysław Przybylscy

Tags: galeria

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
tel. kom. 694 419 953
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747