Rok 2022

Podsumowanie duszpastersko – ekonomiczne

Wszystko na tej ziemi ma swój czas. Nic nie jest tutaj wieczne, jedynie dusza nieśmiertelna, która znajdzie swoje ukojenie, szczęście i pokój w Bogu, Dawcy życia i czasu. Bogu niech będą dzięki, że dał nam przeżyć Jego dar, którym był dla nas kolejny rok 2022. W ostatni dzień starego roku odszedł do Tego, który Go powołał, do Jezusa Chrystusa swojego Pana, emerytowany Papież Benedykt XVI, Józef Ratzinger. Papież Benedykt XVI sprawował urząd Namiestnika Chrystusowego na ziemi od roku 2005 do 2013. W mijającym roku ludzkość nadal zmagała się z epidemiami, a szczególnie z okrutnymi konfliktami zbrojnymi i wojnami. Wstrząsem poznawczym była i jest dla nas bandycka napaść Rosji na Państwo Ukrainę i związana z tym bestialska przemoc, mordy tysięcy ludzi, zniszczenia i olbrzymi exodus ludności cywilnej szczególnie do naszego kraju, gdzie znaleźli oni schronienie i bezpieczne życie. Olbrzymi wkład w niesienie pomocy uchodźcom ukraińskim okazuje Kościół katolicki, Caritas, zgromadzenia zakonne, parafie i setki tysiące naszych rodzin. Wszystkim wspierającym wielkie dzieło pomocy należą się słowa uznania i głębokiej wdzięczności.

W Kościele Powszechnym rozpoczął się synod, czyli zgromadzenia osób świeckich i duchownych na wszystkich kontynentach świata w celu wytyczania tzw. dróg synodalności Kościoła. Droga synodalna, to wspólne przedsięwzięcie katolików i osób spoza Kościoła, aby owocnie i autentycznie głosić Dobrą Nowinę, Ewangelię Jezusa Chrystusa współczesnemu człowiekowi. Ojciec św. Franciszek odbył w ubiegłym roku pielgrzymki do Kanady, Kazachstanu i do Bahrajnu. Papież wydał List Apostolski o Liturgii „Desiderio desideravi” (Gorąco pragnąłem), aby na nowo oczytać piękno liturgii Kościoła szczególnie Eucharystii, jako spotkania Boga z człowiekiem. W Polskim Kościele ostatnio, oprócz prac synodalnych, podjęto decyzję o przygotowaniu dokumentów dla ogłoszenia Heleny Kmieć, zamordowanej w styczniu 2017 roku wolontariuszki misyjnej w Boliwii, kandydatką na ołtarze, kandydatką do beatyfikacji. Toczy się również proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W Kościelne poznańskim został wyświęcony na Arcybiskupa ks. Tomasz Grysa i mianowany nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze.

W naszej Wspólnocie parafialnej największym wydarzeniem duchowym i administracyjnym była wizytacja kanoniczna, którą w dniu 5 października przeprowadził J. E. Ks. Biskup Jan Glapiak. Jeden  Ministrant został ustawiony Lektorem, a dwie Panie z naszej parafii zostały również ustanowione przez władzę duchowną Lektorkami proklamującymi Pismo św. w czasie nabożeństw. Powołane zostały też osoby do nowych Rad duszpasterskiej i ekonomicznej. W mijającym roku w naszej parafii zostało ochrzczonych 14 dzieci. Małżeństw zostało zawartych w naszym kościele 8; do I Komunii św. przystąpiło osiemnaścioro dzieci. Z kolei do wieczności odeszło piętnastu naszych parafian. Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podjęło w tym roku 21 osób. Modliliśmy się o dobre urodzaje w czasie dni krzyżowych oraz odbyły się nabożeństwa pięciu pierwszych Sobót miesiąca według wskazań Matki Bożej z Fatimy. Jako wspólnota Parafialna wzięliśmy udział w dziękczynieniu za nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w dniu 3 maja. Odbyła się również trzy dniowa pielgrzymko – wycieczka do południo – wschodniej części naszego kraju, a w I sobotę grudnia uczestniczyliśmy w nabożeństwie w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Proboszcz parafii został też ostatnio mianowany Kanonikiem Kapituły średzkiej.

W kwestiach materialnych, wykonanych zostało kilka inwestycji. Zamontowano nowe drwi wejściowe do domu parafialnego, odnowiona została salka parafialna z wymianą okien, drzwi, instalacji grzewczych i elektrycznych, podłóg. Powstało nowe lokum biura parafialnego z umeblowaniem. Na cmentarzu została zamontowana nowa brama i furta oraz usunięto eternit z magazynku i pokryto go blachą. Ostatnia nasza inwestycja, to odnowa całej elewacji kościoła, zamontowanie oświetlenia krzyża i lamp przy wejściu do świątyni. Składam serdeczne „Bóg zapłać” Wszystkim wspierającym naszą parafię, pomimo trudów zmagania się z inflacją i kosztami energii oraz ogrzewania. Cóż, trzeba nam w ufności w Bożą pomoc przyjąć i wypełniać wolę Stwórcy w tym miejscu i czasie, który nam przypadł w udziale. Nie jedno pokolenie naszych praojców zmagało się o wielokroć z trudniejszymi warunkami życia, ale nigdy, przynajmniej w swojej istocie i zdrowym jądrze, nie poddawało się zwątpieniu i nihilizmowi.

Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom, Pani Organistce, Panu Kościelnemu, Panom Szafarzom, Ministrantom, Wspólnotom Różańcowym, zespołowi Caritas, scholi parafialnej, Panu Katechecie, Pani Gospodyni, Pani, dbającej o bieliznę kościelną, Paniom dbającym o dekorację groty i wszystkim włączającym się w troskę o piękno i czystość w naszej świątyni i wokół niej. Wielkie „Bóg zapłać” za przeróżne dary serca w celu utrzymania plebanii i kościoła. Wszystkim niech Pan Bóg wynagrodzi dobroć serca i ofiarność. Niechaj Pan Jezus błogosławi wszystkim na Nowy Rok 2023, rok w którym zgłębiać mamy na czym polega wierzyć w Kościół Chrystusowy. Ufni w Bożą opiekę i z nadzieją, która pochodzi od Ducha Świętego wchodzimy w Anno Domini 2023.

Ks. Kan. Prob. dr Tomasz Kokornaczyk