Triduum Paschalne

W życiu każdego katolika święta Wielkiejnocy  to najważniejsze dni w całym roku. Uczestnicząc w Triduum Paschalnym byliśmy świadkami męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dziękujmy Bogu za ten niezwykły czas, który umocnił nas w wierze.
Po “Białej Niedzieli” (inaczej Niedzieli Miłosierdzia Bożego) wracamy do normalności. Nasze życie na nowo wypełnia się niezliczoną ilością obowiązków. Przystańmy jeszcze na chwilę rozważając na nowo Misterium Paschalne.

W Wielki Czwartek spotkaliśmy się z Jezusem podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. To ona rozpoczyna Triduum Paschalne. Sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, kiedy Chrystus ofiarował swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina Bogu Ojcu.

Ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moja pamiątkę». Podobnie skończywszy wieczerzę wziął kielich, mówiąc: «Ten Kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej.

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu. Tego dnia przeżywamy mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. Nie odbywają się na całym świecie msze Święte, odprawiane jest nabożeństwo oraz droga krzyżowa. To trudny czas poświęcony modlitwie, rozważaniom, rozmowie. W Wielki Piątek Jezus Chrystus umarł za grzechy wszystkich ludzi, każdy człowiek jest współwinny zbrodni.

Na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana

Wydawało się, że wszystko się skończyło. Bo zazwyczaj śmierć kończy wszystko. Ale nie w tym przypadku. Trzeciego dnia Jezus powstaje z grobu. Pokazuje, że nadzieje w Nim pokładane nie były daremne. Chrystus, zwyciężywszy śmierć, też obiecuje zmartwychwstanie wierzącym w Niego. Te prawdy przeżywamy podczas Liturgii Wielkiej Soboty.

Weselcie się już zastępy aniołów w niebie (...) Raduj się Ziemio opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla Wieków poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywał (...) Tej nocy Chrystus, skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani (...) O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś Swego Syna (...)

Opracowanie tekstu: Mateusz Gemzicki

Zdjęcia: Weronika Hejman, Przemysław Przybylski