Archidiecezja Poznańska

Podsumowanie kolędy 2024

 

Odwiedziny duszpasterskie rodzin w naszej parafii pw. św. Maksymiliana trwały od 27 grudnia roku ubiegłego do dnia 19 stycznia. W czasie kolędy kapłan nawiedza domy i mieszkania parafian wraz z ministrantami, aby Pan Bóg błogosławił i uświęcał nasze życie rodzinne. Kolędę w naszej parafii przyjęły 334 rodziny, odmówiło tej posługi 9 rodzin, natomiast nieobecnych było 37. W naszej parafii zamieszkuje 7 rodzin świadków Jehowy, kilka rodzin wyznania prawosławnego z Ukrainy oraz jedna rodzina wyznania ewangelickiego. Więź z parafią zatem - poprzez odwiedziny kolędowe - utrzymuje około 85% mieszkańców ochrzczonych w Kościele katolickim. Nowych rodzin do naszej wspólnoty zostało zapisanych w ostatnim czasie 13. Dzieci i młodzież szkolna objęta jest katechizacją szkolną, na którą uczęszcza w przedszkolu i szkole podstawowej prawie 95% uczniów. Nie uczęszcza na religię w naszej szkole 11 osób, z naszej parafii, to sześcioro dzieci. Młodzież ucząca się szkołach ponadpodstawowych posiada również obowiązek udziału w religii, jednak z przykrością należy stwierdzić, że część naszej młodzieży (ok. 10 osób) nie korzysta z katechizacji, co jest niewątpliwym objawem lekceważenia sobie przez nich i ich rodziców potrzeby formacji duchowej w bardzo ważnym dla człowieka etapie rozwoju i kształtowania się postaw życiowych. Wyrażam przy tej okazji głęboką wdzięczność wszystkim zaangażowanym w katechizację dzieci i młodzieży, jak również i katolickim rodzicom wspomagającym katechetów i kapłanów w tym jakże trudnym i odpowiedzialnym dziele przekazu wiary Chrystusowej młodym ludziom.

Braki w edukacji religijnej i wychowywaniu chrześcijańskim są niestety czasem bardzo widoczne potem, w życiu dorosłych. Nieznajomość Pisma św., podstawowych prawd wiary i łask związanych z sakramentami świętymi powodują rozluźnienie relacji z Kościołem, a przede wszystkim zanik wiary w Boga. Widać to ewidentnie na przykładzie osób żyjących w konkubinatach, a także braku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. oraz Spowiedzi św. niektórych parafian deklarujących się jako osoby wierzące. Trzeba to z całą mocą podkreślić, że osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, a szczególnie te, które bez żadnych przeszkód kanonicznych uporczywie w nich trwają, same zamykają sobie drogę do godnego przyjęcia sakramentów św. i stawiają się na równi pochyłej ku wiecznemu zatraceniu. Chciałoby się wołać: Opamiętajcie się! Każdy będzie musiał stanąć przed Bogiem i zdać rachunek ze swego życia. Ponadto, jak w takich związkach wychować prawidłowo i religijnie dzieci, gdy rodzice żyją całe lata w grzechu ciężkim, bez Bożej łaski i Błogosławieństwa? Należy również przypominać o obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św.. Brak udziału w Eucharystii w niedziele i święta nakazane z własnej winy jest grzechem przeciw III przykazaniu Bożemu i I przykazaniu kościelnemu. Trzeba też wspomnieć, że transmisja Mszy św. poprzez media elektroniczne jest formą modlitwy zastępczej dla osób chorych i ograniczonych ruchowo. Nie ma takiego pojęcia w Kościele jak "Komunia święta duchowa". Owoce Komunii św. są oczywiście duchowe, a kto spożywa Ciało Pańskie ma życie wieczne w sobie. Kościół święty wymaga, aby przynajmniej w okresie wielkanocnym każdy, kto chce być wyznawcą Jezusa Chrystusa odbył Spowiedź św. i przyjął Komunię św..

Chorzy i osoby starsze winny przyjmować Komunię św., a także sakrament Namaszczenia olejem św.. W ubiegłym roku zmarło w naszej parafii 17 osób, tym aż 7 osób, które przed śmiercią nie przyjęły żadnych Sakramentów św.! Większość z tych zmarłych, to były osoby starsze i schorowane. To bardzo poważne zaniedbanie również najbliższych tych zmarłych, którzy nie zatroszczyli się o posługę duchową, o Wiatyk. W sytuacji nagłej śmierci danej osoby należy także natychmiast zawezwać kapłana. Chorzy i starsi parafianie są odwiedzani przez Kapłana z racji I piątku miesiąca i przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także sakrament Chorych udzielany jest co roku w czasie Mszy św. w ramach naszego Odpustu parafialnego. Bardzo proszę wszystkich parafian, aby zadbać o przyjmowanie sakramentów św. przez naszych chorych i Seniorów. W parafii jest przynajmniej 10 - 12 osób, które powinny być zgłoszone do odwiedzin chorych, a nie są.

W czasie kolędy zachęcaliśmy chłopców do wstąpienia w szeregi ministrantów naszej parafii, a dziewczynki do scholi (chórku). Różne były odpowiedzi, deklaracje. Tu potrzebna jest inicjatywa i wsparcie rodziców. Wiele bowiem wysiłku rodzice poświęcają w nabycie przez dzieci umiejętności sportowych, muzycznych i innych. Pragną rozwijać ich talenty. I to bardzo dobrze! Trzeba jednak pamiętać drodzy rodzice, że poza dbałością o rozwój fizyczny i umysłowy trzeba przede wszystkim zadbać o sferę duchową młodego człowieka, o jego wiarę w Boga, o pobożność. Zapraszam zatem jeszcze raz do Służby liturgicznej naszej parafii, a dziewczynki do scholi, którą chcemy reaktywować jeszcze w lutym.

Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w czasie kolędy, które wspomagają funkcjonowanie parafii i utrzymanie probostwa. W czasie kolędy wielu parafian doceniało nasze działania gospodarcze i inwestycyjne łącznie z automatyzacją dzwonów. Nawet i nasz Pan listonosz stwierdził, że gdy słyszy bicie dzwonów w południe, to w chwili przerwy odmawia modlitwę „Anioł Pański”. Dziękuję za wszystkie ofiary składane w czasie Mszy świętych, także  z okazji III niedzieli miesiąca. Parafia utrzymuje się tylko z Waszych, Drodzy Parafianie, ofiar.

W czasie kolędy pojawiły się wypowiedzi na temat sposobu przyjmowania Komunii św. w naszym kościele. I tak ze swej strony również proszę, aby w chwili rozdzielania Komunii podejść do stopnia ołtarzowego zaczynając od osób z tyłu kościoła i z chóru i to już w chwili, gdy ministrant z pateną wychodzi przed ołtarz, aby kapłan i szafarz nie musieli czekać na wiernych. Padła także sugestia, do której się przychylam, aby dzieci nie przebywały na chórze w czasie mszy św., ale blisko ołtarza oraz uwaga, iż deska w dolnej części ławki służy do klęczenia, a nie jest podnóżkiem w czasie siedzenia.

Bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcia księdza i ministrantów po kolędzie, Dziękuję za budujące rozmowy, życzliwość, okazane serce, pyszne poczęstunki, a przede wszystkim za wspólną modlitwę i to najlepiej z całą rodziną. Niech Pan Bóg Wszechmogący wszelkie dobro wynagrodzi!

Ks. kan. dr Tomasz Kokornaczyk, proboszcz 



Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
tel. kom. 694 419 953
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747