Archidiecezja Poznańska

Wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkównej

292A0442 292A0456 

Liturgia Mszy Świętej 30 września poprzedzona była uroczystym wprowadzeniem relikwii 1 stopnia (cząstki kości) błogosławionej Karoliny Kózkównej. Oddając cześć relikwiom świętych i błogosławionych Kościół czci jednak samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał przez ręce ludzi, których prowadził ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na Jego wezwanie.

To ogromne wydarzenia dla całej naszej parafii. Relikwie zostały sprowadzone do naszej wspólnoty dla publicznego kultu wiernych i pogłębienia wiary. Nasza parafia posiada już relikwie św. ojca Maksymiliana Kolbego franciszkanina,  i błogosławionych ojców Zbigniewa i Michała męczenników z Peru.

 

Błogosławiona Karolina urodziła się. 2 sierpnia 1889 we wsi Wał-Ruda. Pochodziła z ubogiej, religijnej, rolniczej rodziny.  Karolina wraz z rodzicami i rodzeństwem  codziennie odmawiała różaniec i śpiewała godzinki. Była gorliwą uczennicą  i współpracowała w celu ożywienia życia religijnego. Pełniła rolę bibliotekarki i propagatorki czytelnictwa religijnego i patriotycznego. Prowadziła głębokie życie wewnętrzne i była skromną dziewczyną. Odznaczała się prawdziwą pobożnością, lubiła się modlić. Została zamordowana 18 listopada 1914 roku   przez rosyjskiego żołnierza. Karolina Kózka oddała życie broniąc swojej czystości. Została ustanowiona patronką polskiej młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest męczennicą i błogosławioną Kościoła Katolickiego.

Relikwiarz bł. Karoliny jest odlewem z brązu, którego wysokość wynosi 42 cm (szerokość  18 cm). Zamontowana kapsuła ma średnicę 3 cm. Na stabilnej podstawie zamontowane są trzy lilie dwa pąki i rozkwitnięty kwiat w którym umieszczone są relikwie bł. Karoliny I stopnia (cząstka z kości ręki pobranej przez komisję diecezjalną w 1987 roku). Papieski krzyż nad pąkiem kwiatu przypomina dzień beatyfikacji.

Relikwie bł. Karoliny znajdują się w 172 parafiach w Polsce i innych krajach świata: USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Słowacji, Niemczech, Kongu, Filipinach, Portugalii, Ukrainie, a także od dzisiaj w naszej parafii.

Tags: galeria

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747