Archidiecezja Poznańska

Aktualności

Posumowanie duszpastersko – ekonomiczne 2019 roku

          W ostatni dzień roku kalendarzowego Anno Domini 2019 dziękujemy Bogu Wszechmogącemu w Trójcy świętej Jedynemu na za wszelką łaskawość dla nas, jego sług, za czas, który był Jego darem dla nas, za wszystkie doświadczania te dobre i radosne i także te trudne i smutne, których niestety nie brakowało. Dziękujemy Panu naszemu za Ojca świętego Franciszka, który w styczniu roku przewodził Światowym Dniom Młodzieży w Panamie. Papież w tym roku udał się w kilka podróży apostolskich (w lutym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w marcu do Maroka, w maju był w Bułgarii i Macedonii i Rumunii, z kolei we wrześniu odwiedził kraje afrykańskie Mauritius, Madagaskar i Mozambik i w listopadzie daleki Wschód Azji, czyli Tajlandię i Japonię). Jesienią odbył się ważny Synod Biskupów dla Amazonii, ale ustaleń jeszcze nie znamy; będą one zamieszczone w adhortacji apostolskiej Ojca św., która niebawem się ukaże

          Dla naszej archidiecezji poznańskiej najważniejszym wydarzeniem religijnym było i jest nawiedzenie Matki Bożej w ikonie Pani Jasnogórskiej, które rozpoczęło się 18 maja i potrwa do końca września 2020 roku. Matka Boska Częstochowska w znaku Czarnej Madonny odwiedziła już ok. 200 parafii naszej archidiecezji. Obecnie trwa przerwa w peregrynacji Obrazu, a pierwszym dekanatem, który będzie nawiedzany po przerwanie zimowej będzie nasz dekanat stęszewski (od 1 lutego).

          Przechodząc na poziom naszej parafii pw. św. Maksymiliana w Strykowie należy w sprawach duszpasterskich stwierdzić, że istnieją u nas dwie róże Wspólnoty różańcowej i dwie Róże Różańca Rodzin, co jest największym skarbem duchowym naszej parafii. Modlitwa różańcowa i to codzienna matek i ojców jest nieocenianym darem Bożych łask dla całej naszej społeczności. W parafii nadto istnieje schola muzyczna (ok. 15 osób), Służba Liturgiczna Ołtarza (22 ministrantów); Zespół Caritas (10 osób). Cieszymy się, że na Mszach świętych w niedzielę gra i śpiewa nasza Pani Organistka. Dzięki zaangażowaniu Pani Hanny powstał jesienią chór parafialny (należy14 osób). Od września także działa Komitet ds organizacji nawiedzenia Matki Bożej w naszej parafii (ok. 15 osób). Do I Komunii św. przygotowuje się  jedenaścioro dzieci, a z kolei do przyjęcia sakramentu Bierzmowania 26 osób z klas VII i VIII. W minionym roku sakramentu chrztu św. udzielono 19 (dziewiętnaściorga) dzieciom, małżeństw zawarto jedynie 4, natomiast na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzaliśmy 20 zmarłych. Do I Komunii św. przystąpiło 8 ośmioro dzieci, a sakrament Bierzmowania przyjęło 60 osób z czterech roczników.

          Przeciętnie we mszach świętych niedzielnych uczestniczy niecałe 40% parafian. Trzeba to uznać za dość słabą frekwencję, gdy się zaważy na istotny fakt, iż do kościoła, poza Strykówkiem, jest z najdalszego punktu nie więcej niż 1 km. Do zadań duszpasterskich należy więc pobudzenie związku z parafią i ożywienie pragnienia wzięcia udziału we Mszach św. w każdą niedzielę, ponieważ to dzień dla Pana i nie można mówić, że się jest osobą wierzącą w Chrystusa, jeżeli nie chce się z Nim spotkać, tam gdzie On najbardziej nam się objawia i daje jako pokarm dla duszy.

          Przed nami także stoi powołanie Rad parafialnych (duszpasterskiej i ekonomicznej) a także Akcji Katolickiej, czyli grona ludzi dorosłych, którzy chcieliby pogłębiać swoją wiarę i wiedzę religijną, może też Kręgu Biblijnego i kościoła Domowego. Trzeba także podjąć staranie założenia Wspólnoty młodzieżowej w naszej parafii np. typu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Taka Wspólnota istniała w parafii do roku 2012, co pięknie pokazuje Kronika Stowarzyszenia; szkoda, że zakończyła swą działalność.

          Bogactwem duchowym parafii są cierpienia i modlitwy osób chorych. Każdego miesiąca kapłan udaje się do 26 osób chorych z sakramentami świętymi. Można zgłaszać chorych na każdy I piątek miesiąca.

          W kościele parafialnym jest odprawiana Nowenna do św. Maksymiliana we wtorki, a prośby wiernych i podziękowania za otrzymane łaski można składać do skrzyneczki. W piątki odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa te są zawieszane wówczas, gdy w danych okresach liturgicznych przypadają inne, np.: Różaniec, Roraty, Droga krzyżowa, do Matki Bożej w maju czy Najświętszego Serca Pana Jezusa w czerwcu. 15 dnia miesiąca odmawiany jest różaniec do siedmiu boleści Matki Najświętszej, a w I niedzielę miesiąca odbywa się czuwanie modlitewne przed sumą.

          Gdy chodzi o kwestie ekonomiczne, to po przejęciu parafii 1 lipca br. w kasie parafialnej zostało przekazane 5.900 zł.. Czcigodny Poprzednik Ks. Kan. Franciszek Drost dokonał w tym roku wymiany krzyża przy kościele i postumentu św. Jana Pawła II. W tym czasie – od przejęcia parafii – nastąpił dość gruntowny remont parteru domu parafialnego (salon, kuchnia, łazienka, przedpokój i dwa pokoje). Wymieniono dwa okna i drzwi balkonowe oraz balustradę balkonową. Zamontowano na stałe dwie szafy wnękowe i cztery rolety zewnętrzne. Całość kosztów tych inwestycji do blisko 55 tys. zł. Do tej pory zapłacono niecałe 45 tys. zł, a zatem pozostaje do spłaty dług w wysokości ok. 10 tys. zł.. Ofiary z tegorocznej kolędy przeznaczamy na pokrycie tej należności. W kościele został zamontowany ekran, głośnik zwrotny i nowy mikrofon na chórze. Koszt tych inwestycji, to 5.200 zł; całość została zapłacona. Na bieżąco są regulowane rachunki za prąd, gaz, wodę, odpadki i inne. Pozostaje kwestia odpadków na cmentarzu. Pomimo próśb nadal niektóre osoby nie mają zamiaru wkładać plastiku (wkładów) czy szkła (znicze) do worków w segregacji domowej ale wyrzucają je do kontenera. Często też tam znajdują się śmieci domowe. Z uwagi na to, że koszt wywozu odpadków zmieszanych ciągle się podnosi trzeba będzie wzorem innych parafii wprowadzić jednorazową opłatę za wywóz  śmieci  opłacaną przy pochówku poza kwotą pokładnego. Część grobów po 20 latach od ich powstania nie została jeszcze opłacona, to także wpływa na słabą kondycję finansową opłat cmentarnych.

          W październiku została przeprowadzona kwesta w naszych domach na cel przygotowania parafii do nawiedzenia Matki Bożej. Zebrano łącznie 7.240 zł. Z tej kwoty opłacono banery umieszczone przy kościele i drogach wjazdowych do naszej parafii (łącznie 1200 zł). Z tych pieniędzy sfinansowaliśmy materiały i narzędzia do malowania płotu, bram i poręczy wokół kościoła (ok. 900 zł) i na materiały dekoracyjne, książeczki, folder wydaliśmy dotąd 800 zł.. Pozostało zatem, ok. 4.300 zł. Z tej kwoty sfinansujemy dekoracje kościoła, otoczenia, szczególnie kwiaty, stroiki i inne projekty.

          Jakie zamierzenia w sferze ekonomicznej parafii? Przede wszystkim chcemy z wiosną przystąpić do położenia granitowych schodów i podejścia do kościoła. Następnie czeka na gruntowną renowację salka parafialna (okna, podłoga, instalacje, malowanie) i dalsze prace na plebanii (remont obu wejść, wymiana drzwi, zmiana wiatrołapu, a dalej odnowa elewacji).

          Serdecznie dziękuję za modlitwę i wsparcie materialne parafii. Wiem, że bardzo wiele rodzin, mimo różnej sytuacji finansowej pomagało i pomaga parafii – wielkie „Bóg zapłać”! Z tego co uzbieramy chcemy odnawiać i upiększać naszą świątynie, otoczenie, dom parafialny, cmentarz.

          Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom, Pani organistce Panu kościelnemu, ministrantom, scholi parafialnej, Wspólnotom Różańcowym, zespołowi Caritas, członkom Komitetu, Panu Katechecie, Panu Szafarzowi, Pani Gospodyni, Pani, która dba o bieliznę kościelną, wszystkim włączającym się w dbałość o piękno i czystość w naszej świątyni i wokół niej. Wszystkim niech Pan Bóg wynagrodzi dobroć serca i ofiarność. Ksiądz doskonale zdaje sobie sprawę, że sam wiele nie zrobi, ale przy pomocy ludzi o dobrym sercu może parafia normalnie funkcjonować. Niech Pan Jezus każde dobro wynagrodzi i błogosławi wszystkim na Nowy Rok!

Ks. prob. Tomasz Kokornaczyk

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
tel. kom. 694 419 953
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747