Archidiecezja Poznańska

Radosny czas oczekiwania…

Oto Pan Bóg przyjdzie,
z rzeszą świętych nam przybędzie,
wielka radość w dzień ów będzie
Alleluja, alleluja.
IMG 0462

Mija drugi tydzień adwentu, w tym okresie,  w każdy dzień powszedni odbywają się roraty – Msza św. ku czci Najświętszej Marii Panny. To wyjątkowy czas, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Czas skupienia i refleksji nad sobą oraz celami naszego życia. Mają nam w tym pomóc święci i błogosławieni, nasi patronowie.

 

Podczas wtorkowych rorat (6 grudnia) w naszej parafii odsłonięto ikonę przedstawiającą Męczenników z Pariacoto. Niech bł. Michał Tomaszek patronuje naszemu młodemu pokoleniu, a bł. Zbigniew Strzałkowski opiekuje się chorymi.

Meczennicy

5 grudnia minęła pierwsza rocznica ogłoszenia błogosławionymi o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego – Męczenników  z Pariacotto. Obaj ojcowie to  Polacy, w młodzieńczym wieku wstąpili do Zakonu Franciszkanów, tego samego, w którym był patron naszej parafii św. Maksymilian Maria Kolbe. Całe swoje życie poświęcili by głosić ewangelię i nieść pomoc ludziom zamieszkałym w Ameryce Południowej. Praca nie była łatwa, pracowali w placówce zakonnej położonej w górach Andach, w miejscowości Pariacoto.

O. Zbigniew Strzałkowski szczególnie  troszczył się o chorych, leczył ich duszę i ciało. Był miłośnikiem stworzeń.

O. Michał Tomaszek śpiewem i modlitwą przyciągał do parafii ludzi młodych, którzy przychodzili na katechezę, śpiew i rekreację.

Obaj zginęli 9 sierpnia 1991r. z rąk terrorystów Komunistycznej Partii Peru. Mając niewiele ponad 30 lat oddali swoje życie za wiarę i miłość do Chrystusa.

Roraty w dawnej tradycji,  to była pierwsza msza po wschodzie słońca, zatem i u nas raz w tygodniu, w środę, odbywają się poranne roraty. Wczesna godzina nikogo nie zniechęca. Na mszy św. o godz. 6.30 gromadzą się dzieci z rodzicami i dziadkami. Ale żeby każdy miał siły na cały dzień, w salce parafialnej przed pójściem do szkoły wszyscy spotykają się na pysznym śniadanku.

O błogosławionych Męczennikach z Pariacotto czytaj więcej

Zdjęcia: Przemysław Przybylski

Tags: galeria

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
                   ul. Bukowska 63   62-060 Strykowo                             
tel. 618-134-039                           e-mail: xtomasz@vp.pl   
Nr konta: 
Bank PKO BP, Oddz. 1 w Stęszewie  46 1020 4027 0000 1902 1549 3747